Při obnově památek v Královéhradeckém kraji hrají důležitou roli místní akční skupiny (MAS). Díky společnostem zaměřeným na rozvoj venkova se podařilo v regionu podpořit péči o památkové objekty bezmála 32 miliony korun. Tyto dotační peníze od roku 2008 umožnily realizaci desítek projektů, mezi nimiž jsou například opravy hradů, zámků nebo kostelů.
V Podkrkonoší vstaly z popela „východočeské Pompeje“, jak se přezdívá hradu Vízmburk. „Rekonstrukci středověké zříceniny jsme pomáhali nastartovat hned několika dotacemi. Podařilo se nám sehnat peníze třeba na zastřešení západní části hradu,“ prozrazuje ředitel MAS Království – Jestřebí hory Jan Balcar. Jeho bratr Jaroslav dokonce ručil vlastním domem, aby získal úvěr na další část obnovy státní památky. Aktuálně se pracuje na velkém hradním 3D modelu, nové expozici a dalších novinkách.
Bezmála čtrnáct milionů korun získal na renovaci památek Broumovský výběžek. V regionu se tak podařilo opravit faru, kašnu, kostelní varhany, hřbitovní zeď nebo zámek v Dolním Adršpachu. „Nejvíce peněz jde aktuálně do rekonstrukce barokního kostela v Heřmánkovicích, jedná se o více než devítimilionový projekt,“ říká manažerka MAS Broumovsko+ Dominika Sedláčková. MAS Stolové hory zprostředkovala částku převyšující pět milionů korun na obnovu fasády kostela a hřbitovní zdi v Bezděkově nad Metují. Díky tomu jsou v bezpečí předškoláci, kteří před realizací projektu kolem bortící se zdi museli procházet. Na opravě historického kuželníku v Ratibořicích se podílela MAS Mezi Úpou a Metují, která také sehnala peníze na záchranu zvoničky, kaplí nebo dalších sakrálních staveb.
Pod třímilionovým projektem „Dědictví našich předků“ jsou podepsané hned čtyři MAS – Hradecký venkov, Společná CIDLINA, Podchlumí a Zálabí. V rámci projektu se mimo jiné podařilo zachránit několik kostelů, byly také vybudovány stálé i putovní expozice. Zmiňované organizace podpořily péči o památky i samostatně, Společná CIDLINA se například podílela na obnově chlumeckých varhan a židovského hřbitova v Novém Bydžově.
Probíhající stavební a restaurátorské úpravy Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou nesou výrazný podpis Sdružení SPLAV. „Kromě toho bychom v rámci Programu rozvoje venkova rádi podpořili opravu opláštění pevnosti Hanička nebo obnovu hřbitovní zdi u kostela v Orlickém Záhoří,“ poodhaluje další plány vedoucí manažerka Sdružení SPLAV Kateřina Holmová. Hned 22 projektů v oblasti kulturní a památkové péče by se neobešlo bez podpory MAS NAD ORLICÍ. V Podorlickém skanzenu v Krňovicích mají například opravenou roubenou školu, v Bělči znovu klape vodní mlýn.
Revitalizace prostoru valu a lipové aleje v areálu zámku v Novém Městě nad Metují by nemohla být realizována bez výrazného přičinění MAS POHODA venkova, která rovněž podpořila obnovu zvoniček, restaurování památníků či obnovu opočenského kostela. MAS Krkonoše podporuje péči o památky v rámci spolupráce s jinými spolky, mohlo by se tak zablýskat na lepší časy zchátralému pivovaru v Rudníku.
Hodně památek se v regionu dalo do pořádku, ale další na svou šanci ještě čekají. Důležité je vědět, že místní akční skupiny budou mít možnost na tyto projekty čerpat finanční podporu z fondů Evropské unie i v novém programovém období 2021 - 2027.