Menu
výstava ve výlohách ve městě Vrchlabí, která bude putovat krajem
Milovníci řemesel se seznámí s díly ze skla, drátěnou plastikou, kresleným modrotiskem, rytým sklem, paličkovanou krajkou a šperky vyrobené technikou filigránu.
Tematické ztvárnění je věnováno Malému princi ku příležitosti 3. vydání Malého prince v podkrkonošském nářečí. Po hantecu a valaštině vyšel Malej princ v kerkonoštině díky propojení sběratelky Martiny Dlabajové s Klárou Hoffmanovou a Jarmilou Bachmannovou, které zprostředkovala Místní akční skupina Krkonoše.
V jednotlivých výlohách zapojených organizací naleznou milovníci řemesel a umění díla s informačním plakátem.
Malej princ a kerkonoše? To přec nemůž pasovať dohromady! Tolle by pervni, co nám přišlo na mysel. Jak dostať ušecky tý moudrý myšlínky do ušenniho hovoru tverdejch horalu, lesáku, přalláku, kalcu a koralařu?
Ale pak sme si řekly, že duši máme ušecky stejnou, ať je to pán na éroplánu, kalčinka nebo kohátnik. No, považte sami, esli se nám to povello.
Autorky:
Klára Horffmanová - spisovatelka a veterinářka z Tanvaldu
Jarmila Bachmannová - znalkyně podkrkonošského nářečí
Ilustrace: Rudolf Štorkán - ilustrátor a grafik
Malý princ byl převeden do podkrkonošského nářečí na popud sběratelky Martiny Dlabajové. Její sbírka čítá v současnosti přes 300 knih, včetně vydání v Braillově písmu či francouzského vydání z roku 1943.
Na šesti místech mohou návštěvníci Vrchlabí obdivovat v květnu a červnu 2024 drátěnou plastiku lidské hlavy od Ladislava Šlechty nebo růži od Lenky Špetlové Máslové, nositelů titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého a Královéhradeckého kraje. Sklářské řemeslo reprezentuje se svou skleněnou mozaikou Eva Edler. Ryté sklo pak rodinná firma DaMiRS z Čisté u Horek. Úsměv na tváři vyloudí nezaměnitelný kreslený modrotisk od Evy Leštinové ze Sklenařic. A milovníci šperků budou obdivovat krásu stříbrné kolekce od Daniely Roudné z Rudníku.
Výstava se uskuteční i v Harrachově ve dnech 5. – 7. 6. 2024 na Mezinárodním festivalu úspěchů metody LEADER na českém venkově – 14. ročníku LEADERfestu 2024 konaném v hotelu Sklář a jeho okolí.
Malý princ v Krkonoších získal záštitu Ministerstva pro evropské záležitosti - Tvoříme Evropu již 20 let.
Tak jako arnika, hořec nebo andělika mají výsostné postavení mezi chráněnými horskými léčivkami, tak mistři rukodělné výroby představují rodinné stříbro regionální značky KRKONOŠE originální produkt®. Proto jsme se rozhodli uspořádat během roku 2024 výstavu ve výlohách ve Vrchlabí a upozornit veřejnost na kulturní bohatství Krkonoš.
Eva Edler ovládá velkou škálu sklářských technik. Od vitráže přes skleněnou mozaiku až po fusing skla, který ji očaroval při studiích v Itálii a Velké Británii. Tavenému sklu naprosto propadla a tvoří umělecké obrazy, ve kterých kombinuje podmalbu a vrstvení skla.
Tvoří osobitým stylem technikou smyček drátěné plastiky a 3D figurky, které jsou inspirovány aktuálním děním a přírodním bohatstvím Krkonoš. Jeho díla můžete osobně vidět při předávání Cen ředitele Správy KRNAP.
Výrobu krajky a paličkování si autorka zamilovala na střední škole ve Velkém Poříčí nad Metují. Textilní výtvarnice tvoří svá díla od návrhu až po finální podobu. Věnuje se zakázkové výrobě a malosériové výrobě. Kombinuje klasickou krajku s polodrahokamy, ocelí či dřevem a dává tak vzniknout originálním šperkům a obrazům.
Navázali na podkrkonošskou sklářskou tradici a od 80. let začali podnikat v Čisté u Horek. Mimo tradiční řemeslnou výrobu klasických nápojových souprav, stylových sklenic a pohárů s nejrůznějšími motivy, rozšířili svoji nabídku o bytové doplňky vitrážových svítidel, svícnů, obrazů a mozaik. Unikátním uměleckým dílem je pak zakázková výroba rytí do daňčích parohů.
Autorka šije textilní výrobky z vlastního kresleného modrotisku. Na bílé plátno nakreslí tiskařskou rezervou obrázek a látku pak nechá obarvit indigem v modrotiskové dilně pana Danzingera v Olešnici na Moravě.
Využívá tradiční barvířskou technologii novým neobvyklým způsobem k výrobě současného textilního výrobku. Inspiruje se krkonošskou přírodou, lidovou kulturou a architekturou. Z kresleného modrotisku šije bytové dekorace, tašky a kabelky, oděv, hračky.
Výrobě šperků se věnuje šperkařka od roku 1997. Řemeslné umění a šperk studovala na umělecké škole v Praze. Používá tradiční výrobní postupy a veškeré produkty jsou ručně vyrobené. Specializuje se na čakrové šperky, které pomáhají harmonizovat energii a duševní i fyzickou kondici pomocí barevné škály kamenů. Symbolizují stav vyváženosti a jednoty. Inspiruje se v přírodě Krkonoš a symbolech štěstí.
Studenti Vysoké školy ekonomické oboru multimédia, kteří pro nás nafotili díla Mistrů řemelsníků.