Z lokálních potravin lze vařit nejen v domácnostech, ale i školních jídelnách nebo restauracích. Akce propagující místní suroviny organizují místní akční skupiny. Ty také vydávají krajové kuchařky, zaštiťují kampaň Regiony sobě nebo dotační podporou pomáhají zemědělcům s projekty, rozvíjející zpracovávání ovoce.
Existuje nespočet bonusů, pokud jíte potraviny vypěstované v našem regionu. Ekologické či ekonomické dopady není třeba zmiňovat. Nespornou výhodou je určitě také propojení lidí a vznik nových přátelství, právě utužování vztahů dělá vesnice a menší obce příjemnými k bydlení. Seznámení nebo právě ono utužení vztahů bylo cílem i Místní akční skupiny Stolové hory, která na konci dubna zorganizovala akci Od farmářů na talíř. Majitelé restaurací, kaváren, lokálních obchodů, ale i kuchařky ze školních jídelen z Náchodska navštívili tři farmy, které produkují brambory, mák, med, sýry a mléčné výrobky. Ochutnávka všech výrobků byla na programu odpoledne. Špecle z konopné mouky a bylinek nebo hovězí ragú na černém pivu s čokoládou připravil k obědu pouze z místních surovin kuchař Jan Péter.
Zázemím půldenního setkání byl Penzion a restaurace U Lidmanů v Machovské Lhotě. Třicítka účastníků se však hned ráno vypravila do České Metuje do ZD Ostaš. Mnozí prvně slyšeli, že toto velké zemědělské družstvo prodává žluté i červené brambory a mák ze dvora. Následně se skupina přesunula do Velkého Dřevíče, kde Jan Jirman představil, jak hospodaří s více než 200 včelstvy na Včelí farmě Dřevíč. Dopolední exkurze uzavírala prohlídka stáje na farmě manželů Hubkových, která je spojena s MiniMlékárnou Nízká Srbská. „Překvapilo mě, kolik kvalitních lokálních producentů v okolí máme a navzájem o sobě nevíme, takové akce jsou ohromným přínosem“, myslí si sýrařka Michaela Murková.
Návrat z exkurze do Machovské Lhoty znamenal jediné. Jídlo, jídlo a zase jídlo. Tato část proto začala obědem, ke kterému se podával hovězí vývar s bylinkovými špeclemi a hovězí ragú na černém pivu s čokoládou a jihočeská lepenice. Po obědě představila Mirka Soldánová z MAS Stolové hory podporu dotačního charakteru nejen pro malé živnostníky, ale také pro školní jídelny. A Martina Saláková Šafková z Královéhradeckého kraje přiblížila začínající zapojení kraje v aktivitách projektu Skutečně zdravá škola a také dotační tituly pro producenty z kraje.
Poté se však už dostal ke slovu opět kuchař Jan Péter, jenž na třech pokrmech umně ukázal pro mnohé neobvyklé kombinace, ale především to, jak pracovat se surovinami a vyzdvihnout jejich chuť. Připravil i hovězí rump steak s makovou kaší, kávovou omáčkou se špetkou chilli a cibulovo-jablečným chutney. Během chystání jídel a degustačních porcí představili místní výrobci své produkty. Ke slovu se tak dostal Patrik Lamka z LamCafé, manželé Škodovi z Hospodářství u Špinky, Patricie Čížková z létajícího Ledhujského pivovaru, Aleš Jindra z KONOPRO, farmář Radko Kříž z bioBÝK. Ochutnali jsme pečivo z hronovského Jirkova pekařství, chutney a zavařeniny od Hany Horákové z Dobře zavařeno a bylinky dodalo Zahradnictví Antonín Kašpar z Náchoda. „Velice mě zaujala výroba konopné bezlepkové mouky a oleje u nás v kraji a jsem příjemně překvapena, že i u nás můžeme koupit bio zeleninu od místních farmářů z Hospodářství u Špinky“, dodává účastnice akce Eliška Kubíková, majitelka Bistra Pampeliška.
„Rád bych vysekl poklonu všem výrobcům, jejich suroviny, které jsem při vaření použil, byly opravdu kvalitativně nadprůměrné. Jsem v kontaktu s mnohými Italy, Francouzi, Maďary, již jsou na své regionální výrobky náležitě hrdí a mám ohromnou radost z toho, že se k nim můžu připojit“, tvrdí Jan Péter, kuchař z náchodské restaurace Úkáčko.
Kromě podobných akcí organizují i ostatní místní akční skupiny v Královéhradeckém kraji aktivity na podporu lokálních potravin. Například MAS Podchlumí a MAS Nad Orlicí vydaly před časem kuchařky s regionálními recepty. Kromě toho v Podchlumí v rámci svého projektu na podporu vzdělávání využili ke spolupráci místní producenty. Pro aktivitu Jabloně do škol nakoupili ovocné stromky z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy, dřevěné kůly od firmy Břetislav John z Ostroměře a košíky z Proutěného ateliéru manželů Mádlových ze Dvora Králové nad Labem. Lokální pěstitele ovoce dotací v hodnotě přibližně jednoho milionu korun v dotačním titulu Ministerstva zemědělství zase podpořila MAS Brána do Českého ráje. Pěstitel díky dotaci nakoupil technologie na zpracování ovoce a dodávku na rozvoz ovoce a produktů z něj.
Během pandemie se místní akční skupiny sdružily v kampani Regiony sobě, ve které tak najdete přehled nejen výrobců lokálních produktů, ale také ostatních výrobků a služeb. Více informací a širokou nabídku z našeho kraje tak najdete na webové adrese: www.regionysobe.cz/kralovehradecky.
Mirka Soldánová
Místní akční skupina Stolové hory