Místní akční skupina Krkonoše (MAS) pomáhá realizovat vaše sny. Od omalovánek přes Babičku roku Královéhradeckého roku po Dny otevřených ateliérů v Královéhradeckém kraji.
Příběh se začal psát první návštěvou v kanceláři MAS Krkonoše v Lánově. Kreativní bytost Pavla Šťastná se přišla zeptat, jestli se může stát držitelem regionální značky Krkonoše originální produkt®. S sebou si přinesla velkoformátový skicák plný ilustrací a říkadel. Jejím snem bylo vydání knihy pro děti – Vyprávění staré skříně. Slovo dalo slovo, kontakty a propojení a Pavle jsme pomohli s interaktivní venkovní výstavou ve Vejsplaších. Příjemnou a stále veselou babičku jsme s jejím svolením přihlásili do soutěže Babička roku Královéhradeckého kraje, kde se umístila na skvělém 2. místě a ve volné disciplíně zabodovala nezapomenutelným outfiem včetně „nekližé“ z „garderoby“ Jilemnického spolku paní a dívek.
Pavla Šťastná se zapojila i do projektu Města Vrchlabí v rámci TýDNE bez odpadu, kde na Základní škole Školní (ZŠ Liščák) vystavovala svá díla a seznamovala s recyklací a šetrností k životnímu prostředí. Věci, které se dají ještě smysluplně přetvořit a využít, naleznete u ní v kreativním recy ateliéru. Ze starého bednění postele si vyrobila pracovní stůl nebo použitím prošívaného saténu si zmodernizovala pohovku. Ateliér poznáte ihned zvenčí. Je pomalován mandalami a místo záclon vás vítá malovaná krajka na oknech. V zahradě si hoví paní dýně na kovové posteli a kolem se rozprostírá květinová luční louka. Osobně jste se mohli seznámit s Pavlou Šťastnou v rámci Dnů otevřených ateliérů v Královéhradeckém kraji. Díky dotaci z grantu Města Vrchlabí nechala Místní akční skupina Krkonoše graficky zpracovat a vyvěsit plakáty po městě a okolí a majitelka ateliéru nakoupila barvy na tvořivou dílnu pro veřejnost. Velké poděkování patří i závodu Škoda Auto, který věnoval dřevěné bedýnky a proklady na malování - krásné robustní truhly, které kdysi sloužily jako obalový materiál na frézky. Jsme rádi, že se pomalu začínají objevovat komunitní projekty, které podporují kreativitu a zručnost lidí na venkově.
Ve větších městech se kreativci, studenti a kutilové sdružují v HUBECH (otevřených - sdílených dílnách) jako je např. Kumst Brno, Depo 2015 Plzeň a známé FabLab, Brno. Tyto prostory jsou zřizovány na podporu podnikání a kreativního průmyslu většinou městy a kraji a jsou spolufinancovány z veřejných prostředků. V červnu se mohla veřejnost seznámit v Trutnově s mobilní dílnou nazvanou FabLab Experience. Otevřená dílna na kolečkách byla vybavena 4 výrobními stroji (3D tiskárna, laserová řezačka a plotr), robotickým ramenem a elektronovým mikroskopem. V budoucnosti se můžeme těšit na vybudování coworkingu v Trutnově v bývalé věznici nebo kreativního hubu v Hradci Králové.
Tato akce byla podpořena z dotačního programu města Vrchlabí.
Petra Hartmanová, Místní akční skupina Krkonoše, z. s.