Menu
Tak jako arnika, hořec nebo andělika mají výsostné postavení mezi chráněnými horskými léčivkami, tak mistři rukodělné výroby představují rodinné stříbro regionální značky KRKONOŠE originální produkt®. Proto jsme se rozhodli uspořádat během roku 2023 výstavu ve výlohách ve Vrchlabí a upozornit veřejnost na kulturní bohatství Krkonoš. Tématické ztvárnění je věnováno právě Krakonošově zahrádce ku příležitosti 60. výročí založení Krkonošského národního parku a jako vzpomínka na první získané regionální dotace Místní akční skupinou Krkonoše s názvem Rozvoj Krakonošovy zahrady ve finančním objemu 19 milionů korun.
V jednotlivých výlohách zapojených institucí ve Vrchlabí naleznete jedno instalované dílo s informačním plakátem.
Tvoří osobitým stylem technikou smyček drátěné plastiky a 3D figurky, které jsou inspirovány aktuálním děním a přírodním bohatstvím Krkonoš. Jeho díla můžete osobně vidět při předávání Cen ředitele Správy KRNAP.
Výrobu krajky a paličkování si autorka zamilovala na střední škole ve Velkém Poříčí nad Metují. Textilní výtvarnice tvoří svá díla od návrhu až po finální podobu. Věnuje se zakázkové výrobě a malosériové výrobě. Kombinuje klasickou krajku s polodrahokamy, ocelí či dřevem a dává tak vzniknout originálním šperkům a obrazům.
Michaele Dumkové byl dán osud keramičky do vínku. Odmalička sledovala dědu, uměleckého brusiče skla, v dílně a láska k řemeslu jí byla velmi blízká. Ve škole ráda navštěvovala kroužek keramiky a právě tam se její kariéra nastartovala. Po základní škole uspěla při zkouškách na keramické škole v Bechyni a z dědovi dílničky vznikla keramická dílna. V průběhu let se se rozrostla o kamenný obchod.
Eva Edler ovládá velkou škálu sklářských technik. Od vitráže přes skleněnou mozaiku až po fusing skla, který ji očaroval při studiích v Itálii a Velké Británii. Tavenému sklu naprosto propadla a tvoří umělecké obrazy, ve kterých kombinuje podmalbu a vrstvení skla.
Navázali na podkrkonošskou sklářskou tradici a od 80. let začali podnikat v Čisté u Horek. Mimo tradiční řemeslnou výrobu klasických nápojových souprav, stylových sklenic a pohárů s nejrůznějšími motivy, rozšířili svoji nabídku o bytové doplňky vitrážových svítidel, svícnů, obrazů a mozaik. Unikátním uměleckým dílem je pak zakázková výroba rytí do daňčích parohů.
Přes řemeslo poznat své vlastní kořeny a porozumět sama sobě. To vás naučí Dana Augustová na kurzech ve své profesionálně vybavené dílně. Bude vám průvodkyní u kahanu, kde si vyfouknete vinutou perly nebo vám pomůže objevit techniku smaltování či výrobu bižuterního šperku.
Danka Šárková pořádá autorské besedy pro děti i dospělé po celé České republice a propaguje život v Krkonoších. Titul Krkonoše, seznamte se je průvodcem po cestách v Krkonoších a tradicích. Focení lokací probíhalo v dobových kostýmech ve spolupráci s Jilemským spolkem paní a dívek, MAS Krkonoše a Správou KRNAP. Vydala knihu tradičních receptů Krkonošské kuchyně a dětské knihy o Alence a Krakonošovi.
Před bezmála třemi lety Martin Plůcha, krkonošský rodák, opustil pohodlí kanceláře, aby si začal špinit montérky betonem. K němu postupně přidal dřevo a kov. Věnuje se výrobě interiérových dekorací a módních doplňků z těchto materiálů. Jeho doménou jsou zejména nástěnné hodiny. Rád ale experimentuje a jeho dílnu opouštějí i sportovní trofeje, letos například pro nejlepší závodnice světového poháru v alpském lyžování ve Špindlerově Mlýně.
Drátovaným a trojrozměrným figurkám se autor věnuje od roku 2004. Jsou vyráběny volnou technikou z černého žíhaného drátu a zdobené skleněnými korálkami. Ve svém portfóliu má Tomáš Herčík zakázkovou výrobu od drobných šperků až po rozměrné kované předměty do interiéru a exteriéru. V minulém roce vystavoval svá díla ve Finsku a zákazníky má po celém světě.
Autorka šije textilní výrobky z vlastního kresleného modrotisku. Na bílé plátno nakreslí tiskařskou rezervou obrázek a látku pak nechá obarvit indigem v modrotiskové dilně pana Danzingera v Olešnici na Moravě.
Využívá tradiční barvířskou technologii novým neobvyklým způsobem k výrobě současného textilního výrobku. Inspiruje se krkonošskou přírodou, lidovou kulturou a architekturou. Z kresleného modrotisku šije bytové dekorace, tašky a kabelky, oděv, hračky.
Nechali jsme vytvořit umělecké dílo umělou inteligencí. Abychom zjistili, jakou má představu o Krkonoších. Ohodnotit její snahy můžete sami.
Všechna díla jsou vyrobena řemeslníky z Krkonoš, kteří tvoří pod značkou KRKONOŠE originální produkt. Vysoký podíl ruční práce nebo jsou vyrobeny tradičními technologickými postupy. Šetrné k přírodě a z místních materiálů. S láskou k horám.
Rádi propojujeme a spolupracujeme s místními kreativci. Šimon a Matouš Michálkovi jsou studenti posledního ročníku Krkonošského gymnázia a Střední odborné školy ve Vrchlabí a jsou autory fotografií.